پیدا کردن مالکیت دامنه (دریافت پیوندک)

نوشته شده در تاریخ: 21/11/98 | نویسنده:نفیسه دانشگرمقدم

اولین قدم برای راه اندازی وب سایت انتخاب یک نام دامنه مناسب و همچنین یک سرویس میزبانی مناسب است. با این حال باید توجه داشت که انتخاب یک نام برای دامنه ممکن است روزها فکر شما را به خود مشغول کند! در نهایت بهترین نام را از بین لیست خود انتخاب می کنید اما وقتی اقدام به ثبت دامنه می کنید، متوجه می شوید که این دامنه قبلا ثبت شده است و شما قادر به استفاده از این نام دامنه نیستید. با استفاده از یک سایت جستجوی دامنه به راحتی می توانید دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید و نام مالک دامنه را پیدا کنید. در صورتی که گرفتن دامنه برای شما پر اهمیت است و دامنه رزرو شده است می توانید با مالک دامنه صحبت کنید و در صورت تمایل مالک دامنه آن را خریداری کنید. بسیاری از افراد دامنه ای را بدون استفاده از آن خریداری می کنند. اگر دامنه ای را پیدا کردید که ثبت شده بود که فاقد سایت بود یک فرصت طلایی برای خریداری چنین دامنه ای را از مالک پیدا کرده اید. گاهی دامنه و سایت های متصل به دامنه ای وجود دارند که برای صاحب دامنه اهمیتی ندارد و حاضر است آن را به فروش برساند که در این گونه موارد نیز می توانید با خرید دامنه مالکیت آن را به دست بگیرید.

چگونه مالک دامنه را پیدا کنیم؟

یافتن اطلاعات مربوط به مالک دامنه کار سختی نیست. برای این کار باید از وب سایت های WHOIS استفاده کنیم. این سایت هااسخ این سوال را به ما می دهند: مالک یک دامنه یا یک آدرس IP چه کسی است؟ هرگاه شخصی اقدام به ثبت دامنه می کند باید اطلاعات تماس خود را نیز ثبت کند.

به عنوان مثال برای انجام یک جستجوی یک دامنه به سایت http://whois.domaintools.com/ مراجعه کنید و نام دامنه مورد نظر را برای جستجو وارد کنید. در صورتی که مالک دامنه از سرویس حریم خصوصی دامنه برای محافظت از اطلاعات خود استفاده نکند، شما می توانید اطلاعات تماس ثبت شده او را مشاهده کنید. اطلاعات مربوطه شامل موارد زیر است:

  • جایی که دامنه خود را ثبت کرده اید.
  • آدرس ایمیل و شماره تلفن مالک دامنه
  • تاریخ انقضای دامنه
  • تاریخ ثبت دامنه

اطلاعات دیگری مثل آدرس IP، نیم سرورها و غیره را نیز می توانید مشاهده کنید اما اطلاعات بالا بیشتر مورد استفاده هستند.

با استفاده از ابزار جستجوی دامنه در دیتابیس WHOIS شما می توانید ببینید که زمان انقضای دامنه چه تاریخی خواهد بود. این گزینه نیز می تواند به شما کمک کند که در صورتی که مالک دامنه تمایلی به تمدید دامنه نداشت آن را خریداری کنید.

بعد از پیدا کردن مالک دامنه چه کاری باید انجام بدهیم؟

در صورتی که دامنه مورد نظر شما ثبت شده بود و مالک دامنه را پیدا کردید و همچنان خواستار گرفتن مالکیت دامنه هستید در صورتی که اطلاعات مالک را از طریق WHOIS پیدا کردید می توانید از طریق ایمیل و پرداخت مبلغ قابل قبولی برای خرید دامنه دامنه را بخرید. همچنین می توانید از شخص ثالثی استفاده کنید که واسط بین شما و مالک دامنه شود و آن را خریداری کند. در صورتی که اطلاعات مالک دامنه مخفی بود نیز می توانید از طریق فرم تماس با ما روی وب سایت درخواست خود را ارسال کنید.

The following two tabs change content below.

نفیسه دانشگرمقدم